W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Informacje dla obywateli Ukrainy - Powiatowy Urząd Pracy w Jastrzębiu-Zdroju
Ważne informacje dot. legalności pobytu i pracy obywateli Ukrainy
Informujemy, że legalny pobyt obywateli Ukrainy jest wydłużony do 30 czerwca 2024 r., w związku z czym dostęp do rynku pracy jest wciąż możliwy za pośrednictwem powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy, składanym do 14 dni od momentu podjęcia pracy przez portal praca.gov.pl.
Przypominamy również, że dodatkowo dla obywateli, którzy posiadają dokument potwierdzający legalny pobyt (np. wiza czy zezwolenie na pobyt czasowy) nadal obowiązują oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy jak i zezwolenia na pracę.
Powiatowy Urząd Pracy w Jastrzębiu-Zdroju, w okresie wrzesień 2023 - grudzień 2024, realizował projekt pilotażowy „Czas na Młodych – punkty doradztwa dla młodzieży” finansowany ze środków rezerwy Funduszu Pracy przekazanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej na lata 2023-2024 pt. YOLO „Young on board” Labour Office.
Celem ogłoszonego pilotażu było opracowanie oraz przetestowanie koncepcji punktów doradztwa i zintegrowanych usług dla młodzieży (na zasadzie "one top shop" – czyli jednego okienka, w którym każda osoba młoda do 30 r.ż. może uzyskać wsparcie i informację w zakresie: zatrudnienia, pomocy społecznej, zdrowia, edukacji, zamieszkania, doradztwa ekonomicznego i prawnego).
Głównymi założeniami projektu było:
zorganizowanie wsparcia dla osób między 18 a 30 rokiem życia w jak najszerszym zakresie w ramach obszarów:
aktywizacji zawodowej i poradnictwa zawodowego;
udzielania informacji w zakresie możliwych form pomocy społecznej;
doradztwa psychologicznego;
doradztwa w zakresie edukacji;
doradztwa w zakresie zdrowia i profilaktyki zdrowotnej;
doradztwa w zakresie możliwości mieszkaniowych;
doradztwa prawnego i ekonomiczno-finansowego.
wypracowanie i przetestowanie nowych metod wsparcia osób do 30 r. ż., bezrobotnych i poszukujących pracy, na zasadzie kompleksowego wsparcia, integrującego wybrane usługi publiczne, w celu stworzenia rozwiązań systemowych.
W projekcie założono realizację innowacyjnych form wsparcia dedykowanych zarówno klientom naszego Urzędu spełniającym warunki udziału w projekcie, jak również przedsiębiorcom szukającym pracownika.
Bon aktywizacyjny Zawodowy - w ramach bonu 3 innowacyjne instrumenty:
3+3 refundacja wynagrodzenia brutto dla 10 osób- do wysokości maksymalnie 7 tys.złprzez pierwsze 3 miesiące. Zatrudnienie 3+3 pozwoli sprawdzić kandydata który spełnia jedynie częściowo oczekiwania pracodawcy a jego zatrudnienie na własny rachunek wiązałoby się z dużym kosztem dla firmy. Po okresie refundacji obowiązkowy okres zatrudnienia na co najmniej kolejne 3 miesiące.
staż pracowniczyzatrudnienie wspierane, dla 15 osób, które nigdy nie pracowały w danym zawodzie na umowę o pracę, zatrudnienie na cały etat z refundacją pracodawcy połowy wynagrodzenia – nie więcej 4,2 tys. zł. przez pierwsze 3 miesiące. Po okresie refundacji obowiązkowy okres zatrudnienia na co najmniej kolejne 3 miesiące. Ze wsparcia będą mogły skorzystać osoby, które chcą się przekwalifikować ze względu na posiadane umiejętności albo predyspozycje ale nigdy wcześniej nie pracowały w danym zawodzie na umowę o pracę. Forma jako odpowiedź na osób posiadających doświadczenie zawodowe ale stojących przed decyzją związaną ze zmianą kierunku rozwoju zawodowego.
staż at the beginning - dla 15 osób, które nigdy nigdzie nie pracowały na umowę zlecenie, stypendium wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia. Zatrudnienie po zakończeniu wsparcia równe długości zatrudnienia dofinansowanego. Forma zaplanowana jako odpowiedź na niskie stypendia stażowe, umożliwiająca młodym i niedoświadczonym osobom rozpoczęcie kariery zawodowej ze stawką niewiele niższą niż gwarantowane wynagrodzenie.
Bon aktywizacyjny Społeczny – jako odpowiedź na zróżnicowane bariery i potrzeby klientów Urzędu Pracy spełniających warunki udziału w projekcie, uniemożliwiające im wejście na rynek pracy bądź funkcjonowania na nim. Bon przewidujemy dla około 30 osób.
Szkolenia specjalistyczne grupowe - zaplanowane na potrzeby aktywizacji zarówno społecznej jak i zawodowej. Celem jest realizacja co najmniej 10 szkoleń grupowych zaspokajających potrzeby społeczne i zawodowe klientów punktu.
Okres realizacji projektu: 2023-09-01 - 2024-12-31
Wartość projektu : 1 700 00,00 zł
Wysokość dofinansowania: 1 700 00,00 zł
Data podpisania umowy: 15 sierpień 2023 rok
Lokalizacja Punktu doradztwa dla młodzieży: – ul. Sybiraków 2, 44-334 Jastrzębie-Zdrój Godziny otwarcia: 8:00m – 18:00 od poniedziałku do piątku oraz 9:00 – 13:00 w soboty.
Zaplanowane do realizacji wskaźniki:
Liczba osób objętych wsparciem w ramach projektu +/- 350 osób
W tym:
co najmniej 150 zarejestruje się w urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy bądź bezrobotna;
co najmniej 30 z w/w osób skorzysta z form wsparcia realizowanych w ramach podstawowej działalności PUP;
co najmniej 50 osób podejmie zatrudnienie;
25 osób podejmie zatrudnienie w ramach formy innowacyjnej (w tym 15 w ramach stażu wspieranego);
co najmniej 30 osób podejmie wspierany staż realizowany w ramach bonu na aktywizację zawodową;
co najmniej 30 osób zostanie objętych bonem na aktywizację społeczną;
co najmniej 50 osób skorzysta ze szkoleń w zakresie kompetencji miękkich.
Projekt był realizowany w Partnerstwie na podstawie Umowy Partnerstwa Lokalnego z dnia 28 czerwca 2023 roku zawartej pomiędzy Powiatowym Urzędem Pracy w Jastrzębiu-Zdroju a Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną w Łodzi filia w Wodzisławiu Śląskim, Blue Form Marcin Kozłowski, Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Jastrzębiu-Zdroju, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Jastrzębiu-Zdroju, Stowarzyszeniem „Ebi Association” oraz Stowarzyszeniem Na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „Dogma”.