Nagłówek

Aktualności

Wydawca treści

Nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)

Powiatowy Urząd Pracy w Jastrzębiu-Zdroju ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na sfinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy.
 

Wnioski należy składać w kancelarii tut. urzędu w dniach
26-27.02.2025 roku


Wnioski złożone przed lub po wskazanym terminie naboru wniosków nie będą rozpatrywane.
Za datę złożenia wniosku uznaje się dzień wpływu do Urzędu.
 
Wnioski można złożyć również elektronicznie. W przypadku formy elektronicznej można skorzystać z: ePUAP lub z serwisu praca.gov.pl (Wnioski o usługi i świadczenia z urzędu -> Pismo do Urzędu (PSZ-PU)). Należy pamiętać, że w przypadku formy elektronicznej konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego.
 Prosimy o niezszywanie wniosku i załączonych dokumentów w związku z ich elektronicznym przetwarzaniem.

 

Nabór realizowany będzie zgodnie z priorytetami wskazanymi przez Ministra właściwego ds. pracy:

Priorytety wydatkowania środków KFS ustalone przez Ministra właściwego do spraw pracy :

  1. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
  2. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
  3. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
  4.  Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
  5. Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
  6. Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
  7. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
  8. Rozwój umiejętności cyfrowych.
  9. Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną. 
     

Szczegółowy opis priorytetów znajduje się w załącznikach do pobrania do niniejszego ogłoszenia.
 
 

WAŻNE!
Wnioskodawcy ubiegający się o sfinansowanie kursu, egzaminu lub studiów podyplomowych ze środków KFS składają na każdą formę kształcenia odrębne wnioski.

 
Wyjątek stanowią koszty badań lekarskich i psychologicznych, koszty egzaminu oraz koszty ubezpieczenia NNW związane bezpośrednio ze szkoleniem, o które wnioskuje Pracodawca, które mogą być złożone na jednym wniosku.
 
Jednocześnie informujemy, że dofinansowanie przypadające na jednego mikroprzedsiębiorcę wynosi maksymalnie 26.000 zł, w przypadku pozostałych pracodawców kwota maksymalna wynosi 35.000 zł.
 

KRYTERIA OCENY WNIOSKU:
Kryteria obligatoryjne 

  1. zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  2. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego (dot. kursów)
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;

 
Wniosek, który nie spełnia powyższych kryteriów nie podlega dalszej ocenie merytorycznej
 
Kryteria dodatkowe

  1. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  2. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  3. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  4. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy.

 
Dodatkowo ocenie podlegać będą uzasadnienie wyboru realizatora usługi kształcenia oraz uzasadnienie  potrzeby odbycia kształcenia ustawicznego przy uwzględnieniu obecnych lub przyszłych potrzeb pracodawcy
 
Wnioski pracodawców są rozpatrywane, do wyczerpania dostępnego limitu środków, w terminie 30 dni od dnia złożenia prawidłowo i kompletnie wypełnionego wniosku.
 
W przypadku gdy wniosek jest wypełniony nieprawidłowo, wyznacza się pracodawcy 7 dniowy  termin na jego uzupełnienie. Niepoprawienie wniosku we wskazanym terminie skutkować będzie pozostawieniem go bez rozpatrzenia.
 
Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia w przypadku niedołączenia następujących załączników wymaganych zgodnie z § 5 ust. 2 Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (tekst jednolity Dz. U. 2018 r. poz. 117):

  • oświadczenia o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt. 1 i ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej ( Dz. U. z 2023 r. poz. 702, z późn. zm.) - Załącznik nr 1 do wniosku,
  • informacji określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis),
  • kopii dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności – w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,
  • programu kształcenia ustawicznego lub zakres egzaminu,
  • wzoru dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on  z przepisów powszechnie obowiązujących. 

 

Załączniki

Wniosek o sfinansowanie kształcenia ustawicznego z KFS na 2025
Wniosek o sfinansowanie kształcenia ustawicznego z KFS na 2025.docx 75 KB
formularz-informacji-pomoc-de-minimis-rozporzadzenie-2023-2831
formularz-informacji-pomoc-de-minimis-rozporzadzenie-2023-2831.xlsx 63 KB
Załącznik nr 1 Oświadczenie dotyczące pomocy de minimis
Załącznik nr 1 Oświadczenie dotyczące pomocy de minimis.docx 16 KB
Załącznik nr 2 do wniosku 2025
Załącznik nr 2 do wniosku 2025.docx 42 KB
Załącznik nr 3 do wniosku 2025
Załącznik nr 3 do wniosku 2025.docx 38 KB
Załącznik nr 4 do wniosku 2025
Załącznik nr 4 do wniosku 2025.docx 39 KB
Regulamin przyznawania środków z KFS
Regulamin przyznawania środków z KFS .pdf 435 KB
Karta oceny merytorycznej (1)
Karta oceny merytorycznej (1).pdf 834 KB
Szczegółowy opis priorytetów ministra ds pracy 2025
Szczegółowy opis priorytetów ministra ds pracy 2025.pdf 1114 KB

Informacje o publikacji dokumentu

Menu nawigacji

Zapisz się na newsletter w wybranej kategorii

Brak dostępnych newsletterów